teenbloog

25 Січ, 2009

Альтруїст чи егоїст?

Автор: teener Рубрика: Психологія

Давай-но розберемося,що таке альтруїзм? Цей термін був введений французьким філософом Огюстом Контом, як протилежний егоїзму. У словнику психологічних термінів знаходжу таке тлумачення: «система цінностей орієнтації особистості, при якій центральним мотивом життя стають інтереси іншої людини чи соціальної общини.» Тобто безкорислива турбота про благо інших та готовність жертвувати своїми інтересами.

Послухай одну притчу. Одного холодного зимового дня стадо їжаків збилося в купу, щоб хоч якось зігрітись. Та чим тісніше вони збивалися, тим дужче кололи один одного голками. Довелося їм розійтись. Але ж мороз нікуди не зник. Тож знову вони намагалися зігрітися, тулячись один до одного, поки до них не дійшло: можна стати так, що ніхто нікого не колотиме, і тепло сусіда при цьому відчуватимеш. Якщо придивитися ближче, то можна зрозуміти, що так і люди: туляться один до одного (бо самому, все таки сумно), а всякі негаразди чи недоліки, мов ті голки, змушують розходитися назад. І виходить, що нормальна відстань між людьми тоді, коли їм не сумно разом і не має відчуття, що хтось когось комусь нав’язує. Це нормальна поведінка у суспільстві.

Один із підводних каменів нашого життя – це удавана доброта, який ти можеш зачепити, чекаючи винагороди за добру справу. Якщо хтось захоче тобі віддячити – це його особиста справа. А не захоче – і не треба. Якщо людина живе за принципом «ти мені – я тобі», нічого крім роздратування і самоти їй «добрі» справи не дадуть. Ти будеш тільки думати: « Обмануть, Зрадять». А це вже песимізм, який просто з’їдає людину зсередини і не дає вільно думати. Людина перестає вірити у добро, безкорисливу допомогу, дружбу,любов… А хто винний? Сама людина і винна. Чи не вона переконала себе в безглуздості добрих вчинків?  У тому, що дріб’язкові чвари мають стати сенсом буття? Що хотіли, те й отримали…

Бувають випадки, коли людина, вважаючи,  що не збулися її мрії, починає самовіддано допомагати досягати “своїх” мрій іншим людям. Це чисто егоїстичні цілі, людина втішає цим себе, але вчинки інакше, як альтруїстичними не назвеш. Це так званий – скритий егоїзм.

Дехто вдає з себе добряка, щоб якось піднятися у суспільстві та показати своє «благородство». Допоможе комусь, а потім чекає покірливості, поваги, поклоніння власній персоні. Насправді ж , людина просто грає роль, а навіщо? Психологи знаходять тут дві причини – одна явна, а друга прихована. Явна – це невиправдана гордість, зверхність і надмірне самолюбство. Прихована ж причина, цілком вірогідно, криється у страхові залишитись непоміченим іншими. А це вже наслідок психологічної слабкості, невпевненості у собі.

Поміть: роблячи добру справу, але з корисливими цілями, людина дурить і себе, і інших, а справжнє життя минає стороною. Найгірше у цій ситуації те, що перекручується саме поняття добра. Люди вже не вбачають у ньому того безцінного дару, котрий не купується за гроші.

І удавана доброта і просто егоїзм завжди залишають людину у програші. Альберт Ейнштейн сказав: «Істинна цінність людини вимірюється тим, наскільки вона звільнилася від егоїзму, і якими діями вона цього досягла»

З цим все зрозуміло. А от як ми ставимося до людей, які задалися метою творити добро? Діапазон цей – від повного неприйняття чи навіть байдужості до глибокої поваги.

Б.Ф. Скіннер провів аналіз явища альтруїзму. Ось, що він каже: « Ми поважаємо людей за їх добрі вчинки тільки тоді, коли ми не можемо пояснити ці вчинки!» Тобто тоді коли людина дійсно хоче допомогти і думає, як вона може це зробити, а не вираховує, як же я буду виглядати на публіці, чи на скільки потовстіє мій гаманець? Повір, коли людина має корисливі цілі – це досить помітно.

Я не маю на увазі, що ти зараз же повинен зняти з себе все та віддати комусь – сам залишився без нічого, але когось збагатив. Ні, це нікому не потрібно. Але якщо у тебе є можливість допомогти людині, коли вона цього дійсно потребує, підставити плече другу у скрутну хвилину. Допоможи. І не обов’язково потрібно чекати на якусь винагороду.

А зараз постарайся дати відповіді на декілька запитань.

1. Краще війна, ніж поганий мир?

А) ніколи!

Б) так, з ворогами не можна миритися;

В) так, бо нещирість – ще гірше;

2. Знайомлячись із новими людьми, ти прагнеш:

А) розважитись;

Б) знайти вдячного співрозмовника;

В) зустріти людину, на яку можна покластися;

3. Якщо хтось скаже, що Роналдіньйо грає у «Реалі», ти :

А) посмієшся над ним;

Б) скористаєшся нагодою показати свою перевагу;

В) поясниш, що він грає за «Мілан».

4. Чи здатен ти розділити чужу радість або успіх?

А) інколи;

Б) так, коли у самого все добре;

В) безперечно!

5. Чи помічаєш ти, що деякі справи, які можеш зробити сам, віддаєш іншим?

А) так, і це роблю навмисно;

Б) так, коли мені погано;

В) ні.

6. Життя- це боротьба, і ти хотів би перемогти над:

А) собою;

Б) ворогами;

В) своїм становищем.

7. Людина завжди отримує по заслузі?

А) так;

Б) ні;

В) часом.

8. Людство колись стане щасливим?

А) це нереально;

Б) не скоро ще;

В) це залежить тільки від нас;

9. Яке з наступних визначень тобі подобається більше?

А) життя – це джунглі, і я боротимуся за життя під сонцем;

Б) життя – пустеля, я живу в ній, як умію;

В) життя – картина, яку кожен пише сам;

Це таблиця для підрахунку балів.

А Б В
1 3 2 1
2 3 2 1
3 2 3 1
4 2 3 1
5 3 2 1
6 1 2 3
7 1 3 2
8 3 2 1
9 3 2 1

9-11 балів. Твій девіз: один день життя добряка, вартий століття існування скряги. Твої чесноти – справжнє благородство, а вільну енергію ти витрачаєш не на себе коханого, а на інших і отримуєш від цього задоволення.

12-22 бали. Тобі бракує волі й віри в себе. Звідси страхи та безглузді розчарування, підозри та образи. Частіше думай, кажуть це корисно.

22-24 бали. Ти раб своїх бажань та примх. Твій девіз: все має ціну. Не життя, а біржа якась! Статки, багатство, гроші, а де ж радість загально благополуччя? Сумно якось!Прокоментуй! to "Альтруїст чи егоїст?"

КОМЕНТАР:

Дрібнички

количество читателей онлайн и всего UA TOP Bloggers

  • Андрій: Усі люди коли небудь грали в ігри. Одні грали, а потім їм набридло. Інші починаючи г
  • Анна: Три місяці назад на моїх очах померла мама. Такого болю від безвиході я ніколи не
  • Влад: Я майже місяць тому втратив батька,мені лише 13 років я не уявляю як бути дальше,буд