teenbloog

25 Січ, 2009

Це нормально сказати «Ні»

Автор: teener Рубрика: Друзі|Психологія|Спілкування

NO
Creative Commons License photo credit: nathangibbs

Давай уявимо конкретну ситуацію…

Тобі 17 років. Ось всі події, які трапилися з тобою сьогодні! Добре?

Твій друг попросив у тебе на вихідні твій mp3- плеєр, і ти погодився (хоча не хотів).

У неділю вранці ти домовився з друзями піти у кіно, але у школі тебе просять прийти у неділю, щоб зробити стіннівку до Дня Математики (ти погоджуєшся, хоча не хотів це робити).

Телефонував однокласник і хотів поговорити про матеріал по історії, який йому потрібно підготувати. Ти погоджуєшся. Це займає годину твого часу.

У тебе є шкільна робота, на яку тобі потрібно, щонайменше 3 години. Для виконання тобі потрібен Інтернет. Але вдома, якісь проблеми з Інтернет з’єднанням , і ти вимушений їхати на автобусі до міської бібліотеки. І так далі…

Знайома картина?  Завжди казати «Так» може стати звичкою. Є хороші звички, а є не дуже і звичка завжди відповідати «Так» належить саме до тих, без яких можна і обійтися. Завжди відповідати «Так» може нашкодити тобі.

Іноді ми повинні відповісти «Ні».

Так само, як сказати НІ наркотикам, НІ алкоголю. Ми повинні знати свою межу і бути готовими притримуватися її. Скажи «Ні» і розумій це! Якщо щось за межами границь, які ти встановив собі сам, будь готовий сказати «Ні» і май це на думці!

Але як сказати «Ні»?

Всі ми опиняємося у ситуаціях коли знаємо, що повинні сказати «Ні», і все ж таки ми не знаємо, як це зробити, тому що ми хвилюємося про поведінку інших людей. В більшості ситуацій ти завжди кажеш «Так», хоча глибоко у душі хочеш сказати «Ні». Ти хвилюєшся, що можеш зіпсувати стосунки з іншою людиною, якщо не даси згоди.

Ти, як і багато інших людей, можеш відчувати свою провину через те, що ти сказав «Ні». Таким чином все закінчується тим, що ти відчуваєш себе відповідальним за почуття іншої людини, мовби її щастя залежить від твоєї згоди.

Але не забувай, всі ми відповідальні лише за свої власні почуття. Ніхто більше не може мати такої відповідальності крім тебе. І коли ти весь час кажеш «Так», люди звикнуть до того, що ти зі всім погоджуєшся. Ти не дозволяєш цим людям брати відповідальність за свої власні почуття.

Обдумай ретельно ситуації, на які ти погодився недавно. Ти вважаєш, що через те, що ти сказав «Ні», коли у тебе попросили твій плеєр, дружба зруйнується?  Так?  Ну тоді, це була не дружба.

Це добре бути корисним, уважним та охочим допомогти, але є велика межа, між бути корисним і бути використаним. Невже ти хочеш відчувати себе, наче ганчірка для миття підлоги?

Все ж більша частина з нас вважає, що якщо ми відповіли «Ні», це означає, що до нас вже не можна звернутися за допомогою. Цим ми створюємо негативну залежність в наших стосунках з іншими людьми, що не є нормальним. Здорові стосунки – це коли ти можеш бути відкритими та чесними , бути щирим про свої почуття і знати, що інша людина приймає це.

Також важливо знати, що ти не оцінюєшся і можеш бути РЕАЛЬНИМ у стосунках з людьми. Такі стосунки дійсно базуються на дружбі, а не на тому чи скажеш ти «Так», всякий раз, коли тебе щось попросять, в такому разі ти будеш відчувати себе пригніченим та «контрольованим» іншою людиною.
Ти можеш це змінити!

Як навчитися казати «ні» коли це потрібно?

Зміни почнуться коли ти зрозумієш, чому ти так часто відповідаєш на все «Так», що змушує тебе це робити?

Зроби список з недавніх ситуацій де ти відповів «Так» і «Ні». Спитай себе , що тебе змусило відповісти «Так», коли ти насправді цього не хотів. Переоціни свої відповіді і подивись реально, як би ти міг сказати «Ні», коли це потрібно і проаналізуй наслідки. Ти зрозумієш, що відповідь «Ні» була б прийнята іншою людиною і ваші стосунки не були б зіпсовані.

Як говорити «ні» на практиці?

Є два типи комунікації між людьми.  Усна (розмовна) і не усна комунікація (жести та мова тіла).
Коли ти відчуваєш, що мусиш сказати «Ні» і готовий це зробити – говори і розумій це. Говори це спокійно, в твоєму голосі повинен звучати повний контроль над собою і ситуацією. Твої жести повинні відповідати тону твого голосу. Дивися людині в очі і не відводь погляд.

Можливо, це буде для тебе трохи важким перші пару раз, тому що ти ламаєш звичку, яку ти сформував на протязі деякого часу. Це займе час.
Ти можеш тренувати свою усну і не усну комунікацію вдома доти, доки не почнеш відчувати себе повністю комфортно.

Що якщо я кажу «ні», а інша людина мене не слухає?

Якщо ти сказав «Ні», а людина, якій це адресовано не звертає на це уваги та не слухає, просто заяви йому ще раз , що ти незгодний і «Ні» це в кінці кінців – «Ні» подобається це йому чи ні. Ти маєш казати те, що насправді думаєш, і інша людина повинна поважати твої слова і почуття.

Якщо вони тебе не слухають, значить вони тебе не поважають, і в цій ситуації ти повинен зрозуміти, що ж відбувається. Покажи, що твоє «Ні» означає «Ні», а не навпаки. Не йди на компроміси. Це твоє життя. Твій вибір. Якщо комусь це не подобається, то вони дізнаються, що ти говориш те ,що думаєш і думаєш те, що говориш, і це потрібно прийняти,  інакше ваші стосунки не будуть ґрунтуватися на довірі та повазі, а якщо цього нема, то чи потрібні тобі такі друзі взагалі?

Нормально, коли люди розуміють, що твоє «Ні» означає «Ні», а «Так» означає «Так».

Не забувай казати «Так» коли це потрібно.

Ми часто чуємо, що ми ростемо і маємо бути уважними до інших, маємо допомагати людям. Важливо зрозуміти, що є здорова егоїстична поведінка, тобто цілком нормальна та правильна. Ти маєш право казати «Ні» і не відчувати при цьому якоїсь провини.

Оскільки ти проявляєш увагу до себе та своїх почуттів, ти будеш мати набагато більше бажання відповісти «Так» в інших випадках, і ти будеш казати це тому що ти цього хочеш, а не через якісь обставини.6 коментарів to "Це нормально сказати «Ні»"

1 | Маринка

Квітень 7th, 2010 at 17:27

Avatar

Жахлива стаття!!!
Відчуваю себе останньою дурепою! Все про мене, про мене, про мене… Єдине, що тут не враховано (щодо мене саме), то це те, що я маю дві категорії друзів: перша – найближчі, яким можна в будь-якій формі сказати “Ні”, і вони навіть не запитають, чому я відмовляю і не наполягатимуть; і друга – просто друзі, навіть більше знайомі, яким я ніколи не можу сказати “Ні”, адже вони мене сприймають саме такою-от хорошою, турботливою, яка ніколи не відмовить у допомозі, до мене можна звертатися із найбезглуздішими проханнями у найневідповідніший час і я завжди піду на зустріч. Здебільшого заради цих друзів я жертвую істинними, бо вони не образяться, бо вони дочекаються або якось впораються своїми силами… Жахливо, жахливо, жахливо!!! І нестерпно… відчувати себе останньою дурепою.

2 | D@N@

Грудень 14th, 2010 at 01:19

Avatar

Стаття просто супер! Особисто в мене з проблеми мінімальні, що не можу сказати про свою другу половинку :-(. Це дуже сильно відображається на стосунках. А якщо людина не може сказати , мотивуючи це тим, що може колись допомога буде потрібна йому?! І я не можу йому пояснити, що живучи по такому принципу, вона йому дуже скоро буде потрібна…

3 | Анна

Березень 16th, 2011 at 11:41

Avatar

Мені дуже сподобалась ця статя. Велика вдячність автору.

4 | Віктор

Лютий 4th, 2012 at 04:12

Avatar

Життєва правда!Мені вже під 40 років,сам прийшов до таких же висновків.Навчився говорити ні,і моя приказка така-розутний зрозуміє,а з дурним справи не хочу мати.Говоріть ні ,так ви відсієте фольшивих друзів.

5 | oleg-oleg

Березень 14th, 2012 at 20:24

Avatar

Знаєте в мене така проблема не можу сказати ні от чому я сказав дівчині Так з якою просто знайомий що мене змусило це сказати і так уже майже завжди повторюється я хочу дізнатись чи можна людині довіряти і з першого разу коли до мене звертаються я завжди кажу так а коли розумію що мене використали просто себе починаю картати типу в мене мало друзів не вмію спілкуватись з людьми думаю що всі вважають що я ні на що не здатен і через усе це я не можу пройти і я думаю як будуть до мене ставитись інші люди це на мене тисне я не можу знайти впевненості в собі .Мені не повертають те що у мене брали а коли я про це заявляю людям то мене просто ігнорують шукають відговірки мовляв потім поверну і так завжди після мого так.Чесно кажучи почуваюсь лохом

6 | oleg-oleg

Березень 14th, 2012 at 20:26

Avatar

Мені хтось допоможе розібратись з собою будь-ласка прошу вас.Р.S.

КОМЕНТАР:

Дрібнички

количество читателей онлайн и всего UA TOP Bloggers

  • Андрій: Усі люди коли небудь грали в ігри. Одні грали, а потім їм набридло. Інші починаючи г
  • Анна: Три місяці назад на моїх очах померла мама. Такого болю від безвиході я ніколи не
  • Влад: Я майже місяць тому втратив батька,мені лише 13 років я не уявляю як бути дальше,буд