teenbloog

25 Січ, 2009

Залежність від комп’ютерних ігор

Автор: teener Рубрика: Здоров'я|Психологія

«Цей світ чудовий, але не забути б мені повернутися»
Брати Стругацькі

Мова сьогодні піде про віртуальний світ комп’ютерних іграшок та відео забавок, які можуть заманити гравця до цілком реальної пастки.

Коли під загрозою опиняється все: навчання, відносини з батьками, друзями.

Термін «комп’ютерна залежність» вперше був використаний в 1990 році. Психологи її класифікують, як форму емоційної «наркоманії». Для залежного підлітка стає важливим не результат гри, а її процес, у якому він втрачає контроль над часом.

Факти свідчать, що більшість 16-18 літніх юнаків, які мають доступ до Інтернету та грають у он-лайн ігри, місяцями, а то й роками не виходять з дому!  Один хлопець звернувся до психіатрів з проханням надати йому інвалідність через агорафобію (страх перед відкритим простором). Ніяких відхилень у нього не знайшли, але дізналися, що він просто не міг відірватися від улюбленої гри.

Психологи виділяють такі стадії залежності:

Стадія легкого захоплення. Коли людина один чи кілька разів пограла у рольову комп’ютерну гру, вона входить у смак, їй починає подобатися комп’ютерна графіка, звук, сам факт імітації реального життя чи якихось фантастичних сюжетів.

Стадія захоплення. Фактором, що свідчить про перехід людини на цю стадію формування залежності, є поява в ієрархії потреб нової потреби — грати в комп’ютерні ігри. Гра в комп’ютерні ігри на цьому етапі має систематичний характер. Якщо людина немає постійного доступу до комп’ютера, можливі досить активні дії з усунення цієї перешкоди.

Стадія залежності. Залежність може оформлятися в одній з двох форм: соціалізованій та індивідуалізованій. Соціалізована форма ігрової залежності відрізняється підтримкою соціальних контактів із соціумом (хоча переважно з такими ж ігровими фанатами). Ці гравці люблять грати за допомогою комп’ютерної мережі один з одним. Ця форма залежності менш згубна для психіки, ніж індивідуалізована форма. Людина не відривається від соціуму, не усамітнюється в собі.

Давай проаналізуємо. Чи може підліток, для якого гра стала самоціллю та сенсом буття, розвиватися, як гармонійна особистість, реалізувати свої здібності?  Треба розуміти, що залежність у будь-якій формі – це рух по замкнутому колу, де немає розвитку.

Щоб вияснити, чи захоплення грою це лише хобі чи уже патологія, треба проаналізувати поведінку гравця.

Виділяють досить чіткі симптоми залежності від комп’ютерних ігор:

Психологічні симптоми:
• Відчуття ейфорії чи піднесеності під час роботи за комп’ютером;
• Нездатність зупинити роботу за комп’ютером;
• Дедалі більше часу затрачується на комп’ютерні ігри;
• Ігнорування друзів та сім’ї;
• Відчуття порожнечі, депресії та роздратованості поза комп’ютером;
• Перекладання повсякденних турбот на плечі членів сім’ї;

Фізичні симптоми:
• Зап’ястний тунельний синдром — оніміння та зниження чутливості пальців;
• Сухі очі;
• Головні болі (схожі на мігрень);
• Болі у спині;
• Нерегулярне харчування — відсутність апетиту;
• Недотримання гігієни;
• Розлади сну.

Більшість гравців – дуже одинокі люди. Навіщо, коли живе спілкування замінюють ігри! Окрім того, приваблюють складні системи завдань та досягнень.

Головною причиною виникнення комп’ютерної залежності у дітей психологи вважають недостатнє спілкування і взаєморозуміння з батьками і однолітками. Ігри для них – це шлях самоствердитися, бо у віртуальному світі, все залежить тільки від твого уміння грати, а не від особистих якостей та умінь. Виникає ілюзія, що ти чогось досягаєш, а в житті може бути навпаки.

Не хочеш стати ігроманом, пам’ятай :
• Не можна грати під час депресії, при серйозних змінах у житті.
• Не варто грати, коли гостро відчуваєш самотність. Гравці погані співрозмовники.
• Набагато зменшують ризик пристрасті до гри цікаве життя, знання, розуміння того, що алкоголь, наркотики та надмір ігор – це все один ланцюжок, кінцевий пункт якого – повна самоліквідація особистості. Імунітетом тут мають бути чуття міри та відповідальності. Згадай народну мудрість: «Що занадто, то нездорово».

За грою можна розважитися, та не більше. Робити з неї свій спосіб життя, повір, не варто!

Документальні свідчення про наслідки комп’ютерної залежності:

Квітень 1999 р.
Найгучніша трагедія, зв’язана з комп’ютерними іграми. Двоє підлітків розстріляли дванадцять однокласників, вчителя і поранили ще кілька людей, розкидаючи саморобні гранати. Після цього покінчили життя самогубством. У знятому перед тим фільмі один з них говорить, що відбуватиметься щось на зразок думу. Саме ця фраза і подібність інциденту із сюжетом комп’ютерної гри послужили приводом для позову батьків загиблих дітей до виробників комп’ютерних ігор.

Серпень 2001 р.
Двадцятидворічнийжитель Таїланду вмер під час гри в Counter-Strіke. Відпрацювавши зміну на заводі, він пішов до інтернет-клубу, а щоб зайве не відриватися від комп’ютера, закупив по дорозі провізію. Друзі знайшли його в критичному стані тільки наступного дня. Молоду людину доставили в лікарню, однак було вже пізно і він помер не приходячи до тями. Причиною смерті стала серцева недостатність — геймер просто перехвилювався під час гри.

Вересень 2001 р.
У Тюмені затримано сімнадцятилітнього юнака, що забив своїх батьків залізними прутами, бо вони не пускали його в комп’ютерний клуб. Убивство скоїв підліток зі своїм приятелем. За їхнім задумом цей злочин мав покласти початок серії убивств у місті: горе-гравці збиралися грабувати й убивати батьків інших фанатів комп’ютерних ігор.

Вересень 2001 р.
Двадцятидворічний безробітний китаєць украв у матері 2900 юанів (майже 300 доларів), що збирався витратити на комп’ютерний клуб. Коли мати влаштувала своєму чаду скандал, той її просто отруїв. Батько нещасного знайшов труп дружини через півтора місяці після вбивства в шухляді для білизни. Убивцю страчено.

По матеріалам: Реальність проти віртуальності19 коментарів to "Залежність від комп’ютерних ігор"

1 | Михайло

Лютий 2nd, 2010 at 15:47

Avatar

Про цю проблему треба кричати на кожному сайті, тому що про шкідливість від залежності до нікотину та алкоголю відома, а от від комп’ютерних ігор ні. А кричати потрібно, бо алькоголь та сигарети більш менш обмежуються націнками і певними заборонами, а от комп’ютерні ігри заборонити неможливо!

2 | Vile Neizen

Лютий 7th, 2010 at 20:20

Avatar

16 років. Захоплююсь World Of Warcraft. На початку гри затянуло що “Мама не горюй” тяне так що важко замітити. Вбивав не менше 8 год на день. Був день що з 9 ранку до слыдущого ранку. Але збився усвыдомив що це “туфта” “биковство” і що в реальному житті “авторите ніякого нема через ігри”. Так що геймери рішати ви нічогоне зможете. Вас клацнуть з 1 разу, будь ви 80 чи 200 рівнем персонажа. І щоб ваші компютери взірвались чи їх повикідали на хутер. Якщо вже побіжите за ними то не тяніть знакомих. Інакше надіюсь за це по куспалу схопите.
ПС – краще вже з корішами вбити время за пивом, яке я не п”ю чи з девчонкой подуріть, чим фігньою страдати. Да і геймер – тебе клацнуть з 1 удару не забувай це.
Весь секрет в тому що малишня прагне “Авторитету” а не лапши шо ви навешали.

3 | Vile Neizen

Лютий 7th, 2010 at 20:41

Avatar

ДІвчата під вплив менше підпадають. більшості “пофіг”. Але їх затягує Вконтакте що порівняно набагато краще чим ігри. Вони прагнуть спілкування а не ….(мати). Задротів (Геймерів) затягують ігри. Найкращий метод цього позбутися, а я це прекрасно знаю і усвідомлюю бо я був задротом. Це розмова 1 на 1 з темою що ти можеш в цьому світі, і шо далі в житті. Тоді він Бек – Мек або щось ляпне за що не “відповість базаром”.
Але саме краще з дитинства до 12 років не можна підпускати – в цей вік вони сильно сприймають віртуальний світ. В мене знакомі не грали до 14 років і їм поф що там робиться – гарний приклад. (За помилки вибачаюсь пишу за 1 хвилину)

4 | невідома

Травень 24th, 2010 at 17:16

Avatar

можна пару раз пограти в сталкера,але яким треба бути бараном шоб грати в нього дні,ночі,тижні,місяці…..роки
просто діти трохи дурні!

5 | Ярослав =))

Серпень 15th, 2010 at 15:28

Avatar

У 14 -16 років був дуже зацікавленний іграми,сидів не днями,але по годин 5 то точно,зараз 17 і мені надоїло,я відвик,тому що комп*ютерні ігри в моїй голові витиснула думка про майбутнє)))І я не запізнився,я закінчив 11 клас на відмінно і все завдяки припиненнняв ігор.У мене стало більше вільного часу.Я поступив у Польшу,що було моєю мрією.

6 | невідома

Вересень 9th, 2010 at 18:23

Avatar

Мої вітання Ярослав,дуже добре що ти зміг вчасно зупинитися,чого бажаю всім хто залежний =)))

7 | Олександр

Грудень 30th, 2010 at 14:50

Avatar

Незнаю я цієї проблеми не мав, спочатку щось трохи тягнуло, бо ж і компа як такого не бачив, а тут і ком і ігри є. А потім відійшов і почав перейматись іншим: навчання вступ до універу.

8 | Валєра

Січень 14th, 2011 at 17:25

Avatar

напишіть будьласка я хочу избавитись від игри у вов воркрафт але мене дуже сильно тянить почав я його грати у 11 років и граю уже цілих 2 роки а зараз вже ні але дуже до нього тянить мій нік у контактах Валерій Лівіцький

9 | друге_я

Лютий 14th, 2011 at 17:16

Avatar

я теж колись цим страждала. приблизно пів року грала одну онлайн гру , а потім це все перейшло)))) тепер дивлюсь на ці всі игри і в мене немає ніякого інтересу – мене більше захоплює аніме))))

10 | Сталин

Березень 5th, 2011 at 21:04

Avatar

Мені 22 роки , Граю в комп ігри з 5.Немаю ніякої залежності.
Мабуть тому що коли починав он-лай ігр не було.
Зараз пишу диссертацію на тему “Залежність від кмп’юторних ігор.
P.S.Гарний сайт , побільше б таких,може тоді б молодь і задумалась.

11 | Тарас

Березень 8th, 2011 at 20:01

Avatar

Пане ЧСталін, я також пишу працю, схожу на вашу. Назва її : “Духовний аспект компютерної ігрової залежності та способи її подолання”. Якщо б мав хорошу інформацію, то я би був дуже вдячний. Тут мій майл: byntivnuk@rambler.ru/ Дякую!

12 | Ігор

Червень 15th, 2011 at 11:19

Avatar

мені 21 я також колись був підсів на цю нездорову штуку але мені допомогли друзі які витягли мене і я їм дуже вдячний. Але це може статися з будь ким тому завжди треба мати хороших друзів які завжди допоможуть.

13 | Тарас

Лютий 13th, 2012 at 22:04

Avatar

Згоден з Ігорем бо у мене така ж історія. Підсів я на ігри тоді, коли в Україні появилося GTA. Мабуть років зо 2, якщо не 3 з компа не вилазив – ігри, ігри ігри. Згадую, то аж страшно.
Та друзі витягли мене з тої біди. Тепер комп тільки для роботи, а з розваг – музика і фільми.

14 | яна

Липень 13th, 2012 at 12:42

Avatar

Допоможіть будь-ласка, у мене брат потрапив у цю залежність, можливо хтось порадить якийсь центр де допомагають цьго позбутись. дякую.

15 | Daxpires

Січень 4th, 2013 at 00:54

Avatar

3 | Vile Neizen
За проведеним опитуванням молоді від 12 до 16 років дівчата складають близько 60-70% від загальної кількості он-лайн гравців))

16 | Володимир

Грудень 19th, 2013 at 17:18

Avatar

Усім привіт, хто відвідав-відвідує сайт цей, що можу сказати досить непоганий. Сказати є багато чого;) Мені зараз 18 років і стою я як би на роздоріжжі) У мене як би криза переходного віку довго розказувати, сам я психологією увлікаюсь точніше почав увлікатись коли начались проблеми в собі, дуже різні, і одна із основних причин цьому це комп’ютерні ігри, комп у мене появивсь із 6 років, сам ДУЖЕ добре розбираюсь на ньому, учусь на програміста, грати почав приблизно з 8 років але це ніщо, грав по часу-два все нормально, але до 14 років поки не підсів на онлайн ігру World of Tanks і взагалі став більше сидіти І тут понеслась, залежність і всі її яркі афекти, хах що вийшло у мене стата дуже добра я був у клані відомому я всих “нагибав” але повзрослів 16-17 років я почав змінюватись, я зайнявся психологією, я втратив смак емоцій і це стало проблемою, я закинув ігри, доречі за акк немалу сумму взяв грошей;) Але це все дрібниці) я просто багато чого зрозумів, я б не сказав що ігри це зло, просто від них хорошого нічого нема, а в плані компютер друг чи ворог, я б став на сторону про друг так як просто потрібно уміти ним користуватис. Я переборов я себе за допомогою моїх набутих, вроджених якостей, сила волі, переборов свої лінь, та ну в кінці кінців у мене прекрасна дівчина з’явилась це все круто!;) Люди живіть)))) не будьте залежним від чогось) Все простіше чим кажеться, просто потрібно вміти це бачити) ато результати можуть бути погубні)))) Моя перевага була в тому що я не такий як інші) НУ як сказать інші погляди на життя, інша поведінка) мої особливі якості ще до психології)))) А після неї багато чого нового для себе;)

17 | Андрій

Січень 20th, 2016 at 03:28

Avatar

Задрот сильний,не сказав би що і лузер в житті.
Мені 21 навчаюся на 3 курсі Универ Ім.Франка,правда що неможу позбутися залежності.ну люди від топу √50хтось може відірватися в онлайн грі,контра сити,думаю що не всі,мало таких.На послідок скажу незатягуйтесь,не шукайте там авторитету як я,яж там самовиражаюся,і типо король я,но все це ваша ілюзія,ви там навіть ніхто,а задрот який сидить ,просто гравець,і неважливо який скіл.

18 | Іра

Вересень 28th, 2016 at 11:48

Avatar

Можливо, комусь ще пригодиться матеріал про шкоду комп’ютерної залежності у психологічному журналі “Експеримент” (№9). Рекомендую!

19 | Андрій

Квітень 1st, 2018 at 22:06

Avatar

Усі люди коли небудь грали в ігри. Одні грали, а потім їм набридло. Інші починаючи грати, падають в ЯВС.

ЯВС розшифровується як ” Яма Віртуального Світу”.

Коли людина вглибляється в гру, її мозок телепортується в ЯВС. Очі нічого не замічають, тільки гру. Людині здається що все те що вгрі, воно реальне. Вони думають що чоловічок реально ходить, реально їсть, що все в грі реальне. Насправді гра це прості малюнки які нічого не означають. Тому я зробив висновок. Ігри це зло!!!

КОМЕНТАР:

Дрібнички

количество читателей онлайн и всего UA TOP Bloggers

  • Андрій: Усі люди коли небудь грали в ігри. Одні грали, а потім їм набридло. Інші починаючи г
  • Анна: Три місяці назад на моїх очах померла мама. Такого болю від безвиході я ніколи не
  • Влад: Я майже місяць тому втратив батька,мені лише 13 років я не уявляю як бути дальше,буд